Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

Березень 1981

Постанова ЦК Компартії України і Ради міністрів Української РСР “Про присудження Державних премій Української РСР імені Т.Г.Шевченка в галузі літератури, журналістики, мистецтва і архітектури 1981 року”: В галузі літератури: Дімарову А. – за роман-дилогію “Біль і гнів”; Титову В. – за повісті “Всем смертям назло...”, “Ковыль – трава степная”. В галузі журналістики і публіцистики: Коротичу В. – за книги публіцистики “Кубатура яйця”, “Побачити зблизька” та публіцистичні виступи у пресі, по радіо і телебаченню. В галузі образотворчого мистецтва: Шоріну Е. – керівникові проекту, Гусельниковій Т. – архітектору-реставратору, Озерному М., Семерньову В., Стешину Ю. – художникам, Іванову В. – інженеру-конструктору, Хлопинській Л., Чередниченко Г. – завідуючим відділами музею, науковим консультантам, Керанчуку Л. – будівельнику – за створення музею суднобудування і флоту в м. Миколаєві. В галузі театрального мистецтва: Роговцевій А. – виконавці ролей Раневської (“Вишевый сад” А.Чехова), Лесі Українки (“Надеяться” Ю.Щербака), Надії (“Хозяйка” М.Гараєвої) на сцені Київського державного ордена Трудового Червоного Прапора академічного російського драматичного театру імені Леся Українки. В галузі концертно-виконавської діяльності: Державній ордена Трудового Червоного Прапора заслуженій академічній капелі УРСР “Думка” – за концертні програми останніх років; Черкаському державному заслуженому українському народному хору – за концертні програми останніх років. В галузі архітектури: Сліпцю С. – архітектору, керівникові авторського колективу, Лушпі М., Чорнодіду А. – архітекторам, авторам проекту, Петровій І. – інженеру-конструктору, автору проекту – за Сумський театр драми і музичної комедії імені М.С.Щепкіна.
Радянська Україна. – 1981. – 7 березня.

Опубліковано у виданні: Україна: Хроніка ХХ століття. Роки 1976-1985: Довід. вид. - К.: Ін-т історії України НАН України, 2006. - 459 с. - ISBN 966-02-3607-7