Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

Березень 1982

Постанова ЦК КПУ і Ради міністрів УРСР “Про присудження Державних премій УРСР імені Т.Г.Шевченка в галузі літератури, журналістики, мистецтва і архітектури 1982 року”. Премії були присуджені: В галузі літератури – Морозу А. за роман “Четверо на шляху”. В галузі журналістики і публіцистики – Стадниченку В. за публіцистичні твори останніх років; в галузі образотворчого мистецтва – Шишку С. за серію картин “Київська сюїта”. В галузі теорії та історії мистецтва – Білецькому П. за книги “Український портретний живопис ХVІІ–ХVІІІ ст.”, “Українське мистецтво другої половини ХVІІ–ХVІІІ століть”, “Українське радянське мистецтво”; в галузі театрального мистецтва – Мірошниченку М. – авторові п’єси, Терентьєву В. – режисерові-постановщику, Кривошеїну О. – художникові-постановнику, Гончару А. – виконавцеві ролі автора і першого секретаря обкому партії – за виставу “Возрождение” за однойменною книгою Л. Брежнєва в Одеському обласному російському драматичному театрі імені А. В. Іванова. В галузі концертно-виконавської діяльності – Іконнику В. – художньому керівникові і головному дирегентові Київського камерного хору імені Б. М. Лятошинського – за популяризацію хорової спадщини українського радянського композитора Б. М. Лятошинського і концертно-виконавську діяльність останніх років. В галузі кінематографії – Мащенку М. – режисерові-постановнику, Харитонову А. – виконавцеві ролі Овода, Бондарчуку С. – виконавцеві ролі кардинала Монтанеллі – за трисерійний телевізійний фільм “Овід” Київської кіностудії художніх фільмів імені О. П. Довженка. В галузі архітектури – Сосновому Д. – архітекторові, Вільшуку В. – скульпторові, Шевчуку В. – художникові, Овчару А. – столярові-червонодеревнику, Лукашу В. – різьбяреві, авторам художньо-декоративного оформлення театру, Сандлеру Л. – інженерові-конструктору, автору проекту театру – за використання мотивів народної творчості при створенні приміщення музично-драматичного театру імені І. Я. Франка в м. Івано-Франківську.
Радянська Україна. – 1982.– 7 березня.

Опубліковано у виданні: Україна: Хроніка ХХ століття. Роки 1976-1985: Довід. вид. - К.: Ін-т історії України НАН України, 2006. - 459 с. - ISBN 966-02-3607-7