Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

5 липня 1921 (вівторок)

Харків. РНК УСРР прийняла постанову “Про дисциплінарні товариські суди” при губернських та повітових радах професійних спілок, рішення яких поширювалися на всі підприємства і заклади та їх працівників, включаючи адміністративно-управлінський апарат. Визначено принципи формування та склад товариських судів, а також кари, що призначалися за порушення трудової дисципліни: догана з оголошенням у пресі; зменшення розміру або тимчасове позбавлення натурної оплати; відпрацювання прогулів; залучення до надурочної роботи; пониження в посаді; заборона займати виборні посади; звільнення та позбавлення виборчих прав на строк до 6 місяців; залучення до примусових робіт; ув’язнення до концентраційних таборів.
ЗУ України, 1921, № 13, Ст. 352.

Опубліковано у виданні: Україна: Хроніка ХХ століття. Рік 1921: Довід. вид . - К.: Ін-т історії України НАН України, 2006. - 289 с. - ISBN 966-02-3607-7