Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

Відділ воєнно-історичних досліджень

Відділ воєнно-історичних досліджень (до другого січня 2023 р. - відділ історії України періоду Другої світової війни) є єдиною у державі спеціалізованою інституцією, що предметно й систематизовано досліджує проблеми вітчизняної історії періоду Другої світової війни, координує всю дослідну роботу в країні у цій ділянці історичної науки. Пошукові зусилля співробітників відділу спрямовані на накопичення емпіричної бази шляхом ведення до наукового обігу широкого кола різнопланових джерел, формування методологічних та методичних засад вивчення історії німецько-радянського збройного конфлікту, осмислення ключових проблем з погляду сьогодення. Провідними напрямками дослідження є соціальна проблематика, повсякдення, нацистський окупаційний режим, радянськівійськовополонені, остарбайтери, місцеві формування німецької армії та поліції, використання трудових ресурсів у важкій промисловості України у відбудовний період та інші.

Періодичним виданням відділу є збірник “Сторінки воєнної історії України” (з 1997 р., вийшло 22 випуски).