Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

21 квітня 1922 (п’ятниця)

Харків. Оргбюро ЦК КП(б)У прийняло постанову про стан закордонного апарату Наркомзаксправ. Визнано необхідним відкликати Хургіна з Варшавського представництва за погодженням з О. Шумським для відрядження його до Лондона в правління акціонерного товариста „Аркос”, одночасно відкликавши Ландера з Берліну, призначеного для роботи в Лондоні. Щодо інших кандидатур, які працювали за кордоном, було ухвалено доручити секретаріату ЦК КП(б)У за участю Брона розв’язати питання про їх переміщення та заміну іншими працівниками, визнавши принципово необхідним заміну кандидатур диппрацівників у Варшаві та Лондоні, а також посилення представництва в Берліні. Крім того, пропонувалося переглянути політичний склад комуністів у закордонних представництвах, доручивши організаційно-інструкторському відділу розробити директиву про роботу комосередків за кордоном та внести її на наступне засідання оргбюро для затвердження. Учрозподілу доручалося переглянути персональний склад комосередків місій з метою більш правильного використання наявних сил.
ЦДАГО України, ф. 1, оп. 7.спр. 17, арк. 53 зв.

Опубліковано у виданні: Україна: Хроніка ХХ століття. Рік 1922: Довід. вид . - К.: Ін-т історії України НАН України, 2005. - 335 с. ISBN 966-02-3607-7