Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

Квітень, 9 1933 (неділя)

Харків. Постанова РНК УСРР і ЦК КП(б)У «Про тимчасові правила трудового розпорядку в колгоспах». Жоден колгоспник не мав права працювати поза колгоспом без дозволу правління та бригадира, призначати замість себе членів свого двору, залишати роботу без дозволу бригадира, а працювати на присадибній ділянці можна було у вільний від колгоспної роботи час. Робота на промислових об’єктах та у радгоспах дозволялася за наявності письмової довідки. Виїзд на базар чи ярмарок під час роботи заборонявся, а за самовільний невихід виключали з колгоспу та позбавляли натуральної оплати за трудодні
«Комуніст». – 1933. – 9 квітня.

Опубліковано у виданні: Марочко В. Голодомор 1932-1933 років в Україні: Хроніка / В. Марочко, О. Мовчан. - К. : Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2008. - 294 с.