Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

Липень, 17 1933 (понеділок)

Постанова бюро Арбузинського КП(б)У Одеської області про роботу правління колгоспу «Жовтнева революція» Костянтинівської сільради, яка була спрямована на зрив та дискредитацію хлібоздачі. Зауважено, що члени управи колгоспу Богородицький, Мар’янов і Малиш роздали колгоспникам на трудодні без відома МТС, цим вони порушили закон про те, що 90 % з намолоченого мало негайно завозитися до елеваторів на хлібоздачу і лише 10 % залишатися в колгоспі на внутрішні потреби для оплати на трудодні та на фураж. Прокуратурі доручено негайно розглянути справу, щоб притягти винних до відповідальності. Ухвалено надрукувати постанову в пресі, щоб запобігти аналогічним випадкам в інших колгоспах
Голод 1932–1933 років на Україні: очима істориків, мовою документів. – К., 1990. – С. 542.

Опубліковано у виданні: Марочко В. Голодомор 1932-1933 років в Україні: Хроніка / В. Марочко, О. Мовчан. - К. : Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2008. - 294 с.